J115F2E1AL24DSX.6BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for J115F2E1AL24DSX.6BC is not available
J115F2E1AL24DSX.6BC
DigiKey Part Number
2449-J115F2E1AL24DSX.6BC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F2E1AL24DSX.6BC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 30A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F2E1AL24DSX.6BC Models
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
7200VA, 840W
Relay Type
Coil Current
25 mA
Coil Resistance
960 Ohms