J1131AS24VDC.20
DigiKey Part Number
2449-J1131AS24VDC.20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1131AS24VDC.20
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1131AS24VDC.20 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1385VA, 150W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA