J102K1CS3P12VDC.20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
J102K1CS3P12VDC.20
DigiKey Part Number
2449-J102K1CS3P12VDC.20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J102K1CS3P12VDC.20
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
J102K1CS3P12VDC.20 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
300VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
900VA, 450W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA