AH1NCSRG220
DigiKey Part Number
2449-AH1NCSRG220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AH1NCSRG220
Description
SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO + SPST-NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Green/Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
220 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Features
Stainless Steel
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.00mm Dia
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V