A61AS12VDC.9R
DigiKey Part Number
2449-A61AS12VDC.9R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A61AS12VDC.9R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
A61AS12VDC.9R Models
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Current
75 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
900mW
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
160 Ohms
Switching Voltage
75VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
8.4 VDC