SMDSW.031 8OZ
DigiKey Part Number
SMDSW.0318OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSW.031 8OZ
Description
SOLDER WIRE 63/37 TIN/LEAD NO-CL
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 20 AWG, 22 SWG Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Category
Melting Point
361°F (183°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Composition
Sn63Pb37 (63/37)
Base Product Number
Diameter
0.031" (0.79mm)