RASWLF.031 4OZ
DigiKey Part Number
RASWLF.0314OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RASWLF.031 4OZ
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 21 AWG, 20 SWG Spool, 4 oz (113.40g)
Category
Flux Type
Rosin Activated (RA)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Wire Gauge
21 AWG, 20 SWG
Packaging
Bulk
Process
Lead Free
Part Status
Active
Form
Spool, 4 oz (113.40g)
Type
Wire Solder
Shelf Life
60 Months
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Diameter
0.031" (0.79mm)
Base Product Number
Melting Point
422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)