VSG0E561MCB6357E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 367
Datasheet
560 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 2000 Hrs @ 105°C
VSG0E561MCB6357E
DigiKey Part Number
4191-VSG0E561MCB6357ETR-ND - Tape & Reel (TR)
4191-VSG0E561MCB6357ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-VSG0E561MCB6357EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSG0E561MCB6357E
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm