MW2G121MNN1830A6EF3
DigiKey Part Number
4191-MW2G121MNN1830A6EF3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW2G121MNN1830A6EF3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
400 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C