EY1V331MP510C5U | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EY1V331MP510C5U |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.02 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |