EY1J122MNN1825ER
DigiKey Part Number
4191-EY1J122MNN1825ER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1J122MNN1825ER
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.758 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.93 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C