EY1C102MP51020E
DigiKey Part Number
4191-EY1C102MP51020ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1C102MP51020ETB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1C102MP51020E
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.32 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C