EKZH350ELL152ML20S
DigiKey Part Number
565-EKZH350ELL152ML20S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH350ELL152ML20S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKZH350ELL152ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.25 A @ 100 kHz
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C