EKMG351ELL1R0MF11D is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.837
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 87.755
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
Parametric Equivalent
Nichicon
Parametric Equivalent
Nichicon
1 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG351ELL1R0MF11D
DigiKey Part Number
565-EKMG351ELL1R0MF11D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG351ELL1R0MF11D
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
37.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C