EKMG201ELL4R7MHB5D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Nichicon
Nichicon
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
4.7 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG201ELL4R7MHB5D
DigiKey Part Number
565-EKMG201ELL4R7MHB5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG201ELL4R7MHB5D
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
97.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C