EGXE101ELL330MJC5S
DigiKey Part Number
565-3436-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EGXE101ELL330MJC5S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
192 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C