GDPH251SS24V
DigiKey Part Number
1864-GDPH251SS24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDPH251SS24V
Description
TWO-POLE DEFINITE PURPOSE STYLE,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 25 A 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Contact Rating (Current)
25 A
Manufacturer
Carlo Gavazzi Inc.
Switching Voltage
277VAC - Max
Series
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
4.8 VAC
Coil Voltage
24VAC
Coil Current
1.6 A
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Resistance
15Ohms