CS30A200240AX
DigiKey Part Number
1864-CS30A200240AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS30A200240AX
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
192 VAC
Must Release Voltage
48 VAC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
63.2 mA
Coil Resistance
3.8 kOhms