CS30A00224AX
DigiKey Part Number
1864-CS30A00224AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS30A00224AX
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
4.8 VAC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
640 mA
Coil Resistance
37.5 Ohms