CC40SD24
DigiKey Part Number
1864-1548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC40SD24
Description
3P CONT S 24V DC 2NO2NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-5°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
50 ms
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
40 A