HR28D1A11BW1-11-YKUS1
HR-Series Halo Illuminated Sealed Rocker Switch
HR28D1A11BW1-11-YKUS1
DigiKey Part Number
432-1338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR28D1A11BW1-11-YKUS1
Description
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch DPDT 20A (DC) Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
HR28D1A11BW1-11-YKUS1 Models
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
Running Lights - Anchor Light, Vertical
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue/White
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Switch Function
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C