DMT3N4R2U224M3DTA0
DigiKey Part Number
5450-DMT3N4R2U224M3DTA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT3N4R2U224M3DTA0
Description
CAP 220MF 4.2V -40-+85C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 4.2 V 3-SMD 360mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 1kHz
Manufacturer
CAP-XX Ltd Supercapacitors
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
3-SMD
Part Status
Active
Size / Dimension
0.827" L x 0.551" W (21.00mm x 14.00mm)
Capacitance
220 mF
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
4.2 V