RM10F1912CT
DigiKey Part Number
4713-RM10F1912CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM10F1912CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM10F1912CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM10F1912CT
Description
RES0805 1% 19.1K OHM
Detailed Description
19.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)