GMC10CG5R6D100NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG5R6D100NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG5R6D100NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG5R6D100NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG5R6D100NT
Description
CAP0603 COG 5.6PF .5PF 100V
Detailed Description
5.6 pF ±0.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
General Purpose
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)