GMC10CG120F100NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG120F100NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG120F100NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG120F100NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG120F100NT
Description
CAP0603 COG 12PF 1% 100V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)