GMC04X5R104J16NT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GMC04X5R104J16NT |
Description | CAP0402 X5R .1UF 5% 16V |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance ±5% | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |