CAS04J241CT
DigiKey Part Number
4713-CAS04J241CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CAS04J241CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CAS04J241CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS04J241CT
Description
ANTISULF RES0402 5% 240 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)