RTAP4ES10M25NS
DigiKey Part Number
CKN12267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAP4ES10M25NS
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position BCD with Complement 150mA (AC/DC) 60 VAC Panel Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTAP4ES10M25NS Models
Category
Voltage Rating - DC
60 V
Manufacturer
C&K
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Series
Actuator Length
25.00mm
Packaging
Bag
Angle of Throw
36°
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Number of Positions
10
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
BCD with Complement
Depth Behind Panel
12.60mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia
Current Rating (Amps)
150mA (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
60 V