RTAP4ES03M25NS
DigiKey Part Number
CKN11910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAP4ES03M25NS
Description
SWITCH ROTARY 3POS 150MA 60V
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 3 Position BCD with Complement 150mA (AC/DC) 60 VAC Panel Mount, Through Hole
Category
Voltage Rating - DC
60 V
Manufacturer
C&K
Actuator Type
Round (6mm Dia), Slotted
Series
Actuator Length
25.00mm
Packaging
Tray
Angle of Throw
36°
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Number of Positions
3
Contact Finish
Silver
Index Stops
Fixed
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
BCD with Complement
Depth Behind Panel
12.60mm
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 10.20mm Dia
Current Rating (Amps)
150mA (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
60 V