APLC0E471M4R5S9
DigiKey Part Number
4506-APLC0E471M4R5S9TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-APLC0E471M4R5S9CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-APLC0E471M4R5S9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APLC0E471M4R5S9
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 4.5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5mOhm
Manufacturer
C&B/RESI
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.6 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V