BXDR-60LT-U220P-01-A
DigiKey Part Number
976-BXDR-60LT-U220P-01-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BXDR-60LT-U220P-01-A
Description
60W LINEAR DRIVER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2A 14 ~ 57V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 2 Output
Category
Voltage - Output
14 ~ 57V
Manufacturer
Bridgelux
Current - Output (Max)
2A
Series
Power (Watts)
60 W
Packaging
Bulk
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
88%
Type
Constant Current
Termination Style
Terminal Block
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
12.60" L x 1.26" W x 1.10" H (320.0mm x 32.0mm x 28.0mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC