374724B00035G
374724B00035G
374724B00035G
DigiKey Part Number
HS323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
374724B00035G
Description
HEATSINK BGA 35X35X18MM W/ADH
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink BGA Aluminum 3.0W @ 50°C Top Mount
Category
Width
1.378" (35.00mm)
Mfr
Fin Height
0.709" (18.00mm)
Packaging
Bulk
Power Dissipation @ Temperature Rise
3.0W @ 50°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
5.20°C/W @ 200 LFM
Type
Top Mount
Thermal Resistance @ Natural
15.30°C/W
Package Cooled
Material
Attachment Method
Thermal Tape, Adhesive (Included)
Material Finish
Black Anodized
Shape
Square, Pin Fins
Base Product Number
Length
1.378" (35.00mm)