SRU8028-120Y
DigiKey Part Number
SRU8028-120Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8028-120Y
Description
FIXED IND 12UH 2.2A 76 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 76mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU8028-120Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
76mOhm
Series
Q @ Freq
21 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2A