SRU2013-6R8Y
DigiKey Part Number
118-SRU2013-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU2013-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU2013-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU2013-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 800MA 330 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 330mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU2013-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
330mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
60MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA