SRU1038-150Y
DigiKey Part Number
SRU1038-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1038-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1038-150YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1038-150Y
Description
FIXED IND 15UH 2.8A 37 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 37mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1038-150Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
37mOhm
Series
Q @ Freq
24 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
16MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A