SRR7045-1R0M
DigiKey Part Number
SRR7045-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7045-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7045-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7045-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 5.2A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.2 A 20mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7045-1R0M Models
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
60MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
6A