SRR6038-220Y
DigiKey Part Number
SRR6038-220YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6038-220YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6038-220YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6038-220Y
Description
FIXED IND 22UH 1.3A 96 MOHM SMD
Detailed Description
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 96mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6038-220Y Models
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.8 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
13.9MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A