SRR6028-820Y
DigiKey Part Number
SRR6028-820YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6028-820YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6028-820YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-820Y
Description
FIXED IND 82UH 700MA 400 MOHM
Detailed Description
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 400mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6028-820Y Models
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
560mA