SRR6028-180Y
DigiKey Part Number
SRR6028-180YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6028-180YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6028-180YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-180Y
Description
FIXED IND 18UH 1.5A 85 MOHM SMD
Detailed Description
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 85mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR6028-180Y Models
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A