SRR6028-120Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR6028-120Y |
Description | FIXED IND 12UH 1.9A 70 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 70mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR6028-120Y Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 70mOhm Max |
Series | Q @ Freq 10 @ 2.52MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 24MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.5A | Base Product Number |