SRR6028-120Y
DigiKey Part Number
SRR6028-120YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR6028-120YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR6028-120YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6028-120Y
Description
FIXED IND 12UH 1.9A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 70mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6028-120Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
24MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A