SRR5028-330Y
DigiKey Part Number
118-SRR5028-330YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR5028-330YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR5028-330YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-330Y
Description
FIXED IND 33UH 900MA 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 190mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR5028-330Y Models
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
780mA