SRR5028-2R6Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 763
Datasheet
2.6 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 30mOhm Max Nonstandard
SRR5028-2R6Y
DigiKey Part Number
SRR5028-2R6YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR5028-2R6YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR5028-2R6YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-2R6Y
Description
FIXED IND 2.6UH 3A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRR5028-2R6Y Models
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Q @ Freq
7 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
77MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A