SRR5028-180Y
DigiKey Part Number
SRR5028-180YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR5028-180YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR5028-180YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR5028-180Y
Description
FIXED IND 18UH 1.25A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.25 A 110mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR5028-180Y Models
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 2.52MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A