SRR4028-3R9Y
DigiKey Part Number
118-SRR4028-3R9YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR4028-3R9YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR4028-3R9YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR4028-3R9Y
Description
FIXED IND 3.9UH 1.72A 60 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.72 A 60mOhm Max 1919 (4848 Metric)
EDA/CAD Models
SRR4028-3R9Y Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.58 @ 7.96MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
56MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A