SRR1260A-471K
DigiKey Part Number
SRR1260A-471KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260A-471KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260A-471KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260A-471K
Description
FIXED IND 470UH 950MA 820 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 820mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260A-471K Models
Category
DC Resistance (DCR)
820mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.6MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA