SRR1260-821K
DigiKey Part Number
SRR1260-821KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-821KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-821KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-821K
Description
FIXED IND 820UH 730MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 730 mA 1.5Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260-821K Models
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
630mA