SRR1260-6R8Y
DigiKey Part Number
SRR1260-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 6.3A 18 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.3 A 18mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
28.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A