SRR1240-1R0Y
DigiKey Part Number
118-SRR1240-1R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1240-1R0YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1240-1R0YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1240-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 9.3A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.3 A 7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1240-1R0Y Models
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
85MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
9.2A