SRR0745A-681M
DigiKey Part Number
SRR0745A-681MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-681MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-681MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-681M
Description
FIXED IND 680UH 240MA 2.8 OHM
Detailed Description
680 µH Shielded Inductor 240 mA 2.8Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-681M Models
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
280mA